• Herb Polski
        • WYCIECZKA NA WARMIĘ I MAZURY W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”
          • WYCIECZKA NA WARMIĘ I MAZURY W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

          • W dniach 25-27.05.2022 r. uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni uczestniczyli w wycieczce w ramach programu rządowego „Poznaj Polskę”. Odwiedziliśmy Warmię i Mazury, aby poznać miejsca związane z historią i kulturą oraz bogactwo krajobrazu tych terenów.

            Naszą przygodę rozpoczęliśmy w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie zapoznaliśmy się z architekturą wiejską charakterystyczną dla terenów dawnych Prus Wschodnich. Następnie w Gietrzwałdzie odwiedziliśmy miejsce objawienia Matki Bożej.

            W Olsztynie odbyliśmy w planetarium „Podróż przez Układ Słoneczny” i pomimo kapryśnej aury ruszyliśmy szukać śladów M. Kopernika  i gotyku. Odwiedziliśmy zamek kapituły warmińskiej – Muzeum Warmii i Mazur, ławeczkę Kopernika, rynek Starego Miasta z Ratuszem, Wysoką Bramę. Bez trudu rozpoznaliśmy witrażowe okna gotyckie i blendy w  bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła.

            Kolejnym etapem naszej podróży był Lidzbark Warmiński. Tu zobaczyliśmy gotycki zamek biskupów warmińskich, Oranżerie Krasickiego, Bulwar Nadrzeczny, Termy Warmińskie.

            W Reszlu podziwialiśmy gotycki most, spacerowaliśmy polodowcowym wąwozem i wdrapaliśmy się na wieżę kościelną, skąd podziwialiśmy urokliwą panoramę miasta i okolicy. Wstąpiliśmy także do sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie m.in. wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego.

            Poznając krajobraz pojezierny zobaczyliśmy głaz narzutowy w Bisztynku, urokliwe okolice rzeki Krutyni, florę Puszczy Piskiej. Wysłuchaliśmy wielu legend i opowieści z różnych okresów historii i kultury Warmii i Mazur.

            Na koniec w formie zabawy tematycznej przyswoiliśmy jeszcze przedchrześcijańską historię plemion pruskich w „Galindii”. Nocowaliśmy w  Ośrodku Wczasowym w Bęsi, gdzie wieczorem relaksowaliśmy się nad jeziorem przy ognisku.

            I choć do domu powróciliśmy zmęczeni, to już nazajutrz gotowi byliśmy na kolejną podróż, kolejną  przygodę.

             

          • Konkurs Historyczny "Śladami historii Polski skąd nasz ród"

          • W dniu 10 czerwca Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie Międzynarodowego Konkursu Historycznego "Śladami historii Polski skąd nasz ród" Uczennica klasy pierwszej Magdalena Cybulska zajęła pierwsze miejsce w kategorii praca plastyczna. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Anna Czyżewska z klasy 3 i Julia Goszczyńska z klasy 7. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom sukcesów.

        • Wycieczka w ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę”
          • Wycieczka w ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę”

          • W dniach 4-6 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce w ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było zwiedzanie miejsc związanych z polską historią i kulturą. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Sandomierz. Tam zwiedzaliśmy: Rynek, Wąwóz św. Jacka Odrowąża, Zbrojownię, Ucho Igielne,  Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Muzeum Diecezjalne, Dom Długosza. Następnie udaliśmy się do miejscowości Ujazd, gdzie podziwialiśmy ruiny najbogatszej rezydencji XVII wieku- zamku Krzyżtopór.  Po zwiedzaniu udaliśmy się do miejscowości Rutki na nocleg. Następnego dnia weszliśmy „ Droga Królewską” na Święty Krzyż i zwiedzaliśmy najstarsze polskie sanktuarium, gdzie znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim. Następnie udaliśmy się na platformę widokową „ Gołoborze”- największe gruzowisko skalne Gór Świętokrzyskich. Podziwialiśmy również figurę Pielgrzyma przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.  Po obiedzie zwiedzaliśmy neolityczną kopalnię krzemienia w Krzemionkach Opatowskich. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Zamek Królewski w Chęcinach, Jaskinię Raj. Ostatnim punktem naszej podróży był Zagnańsk, gdzie podziwialiśmy jeden z najstarszych dębów w Polsce- Dąb Bartek. Pogada mam sprzyjała i udało się zrealizować wszystkie punkty naszego programu. Zmęczeni,ale pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

          • Warsztaty kredkowe - klasa I i klasa II

          • 2 marca uczniowie klasy I i II z naszej szkoły wybrali się do Zakątka Odkrywców w Stróżewku, żeby uczestniczyć w warsztatach kredkowych. Podczas zajęć dzieci własnoręcznie wykonały kredki, które nie tylko były kolorowe, ale także pięknie pachniały. Spotkanie urozmaicił pokaz Zaczarowanego Ołówka, który przeniósł nas w świat magii.

          • BohaterON – włącz historię!

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

            Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość